Kefillik İçin Aranan Şartlar Nelerdir - Kimler Kefil Olabilir

Kefillik İçin Aranan Şartlar

Yazımızda kefillik için aranan şartların ne olduğunu, kefillik için kredi notunu, kredi çekerken kefillik durumunu ve olacakları sizler için araştırdık. Kefil, kredi çekerken kredi alan kişinin bankaya parayı ödeyememesi durumunda ya da imzalanan sözleşmeye alıcı tarafın uymadığı taktirde bu sözleşmede yer alan şartları yerine getirecek kişidir. Bu yüzden bankalar kredi çekecek kişi ile kefil arasında pek fark görmez ve kefil olacak kişilerde bazı şarlar ararlar. 2012 yılında hayatımıza giren Borçlar Kanunu yasası ile kredi için kefil olacak kişi üzerindeki sorumluluk biraz olsun azaltılmış olsa da sözleşmede imzalanan şartlar yerine gelmediği taktirde borçlu yerine ödeme yapmak zorunda kalacaktır.


Kefilin Sorumluluğunun Doğması İçin Gereken Şartlar

Kefilin sorumluğunun doğabilmesi için bazı şartlar vardır. Kefil bu şartları sağladığı taktirde işlem uygulanabilir. Kefilin sorumluluğunun doğabilmesi için gerekli olan şartlar:

  • Kefaletin yazılı bir sözleşme ile yapılması,
  • Borçluya kefalet tutarının açıkça sözleşmede belirtilmesi gerekir.

Bu iki durumu kapsamayan kefalet sözleşmeleri Borçlar Kanuna göre geçersizdir.

Kefilde Aranan Şartlar

Bankalardan kredi başvurusunda bulunan bir bireyin kredi için göstereceği kişi, kefillik için aranan şartları sağlaması gerekir. Kredi çekecek kişide aranan şartlar kefil içinde neredeyse aynıdır. Bankaya her getirilen kişiyi kefil olarak kabul etmeyebilir.  Peki, kefilde aranan şartlar nedir?

  • Öncelikle kredi için kefil olacak kişinin reşit olması gereklidir. Yani 18 yaşın üstündeki kişiler kefil olabilir.
  • Herhangi bir şekilde haciz veya icra gibi borç takibi yaşamaması gereklidir.
  • Kefilin gelir durumunun krediyi karşılayabilecek düzeyde olması lazımdır.

BAĞ-KUR kaydı bulunanlar, Ticaret ve Sanayi odasına kaydı bulunanlar ile doktor, mühendis ve avukatlık gibi saygın mesleklere sahip kişilerde kefil olabilmektedirler. Genel olarak kefillerde bu şartlar olmakla beraber kefillerin KKB kredi notuna da bakılmaktadır. Bu nedenle banka kredisi için kefil olacak kişilerin kredi notunun belli bir düzeyde olması gerekir.
Genel olarak kefillik için aranan şartları gelir durumu, borçları, ödemeleri ve ödeme düzeni önemli noktaları oluşturmaktadır. Çünkü kefil banka borcuna ortak demektir. Yani borçlunun ödeyemeyeceği durumda kefilin borcu ödemesi için bu şartlar gereklidir. Bu nedenle kefil olurken iyi düşünerek doğru karar veriniz. Yazımızda kefil için aranan şartları ve gereklilikler anlattık bu durumla sormak istediğiniz bir soru veya konu varsa yorum atabilirsiniz en kısa süre içinde cevaplamaya çalışacağız.


"Kefillik İçin Aranan Şartlar Nelerdir - Kimler Kefil Olabilir"' yorum yapınız

Yorum Gönder

Bu blogta yorum yapan kullanıcıların yorumlarından sitemiz sorumlu değildir. Lütfen yorumlarda Telefon ve iletişim bilgisi vermeyelim.