1 Şubat 2017 Çarşamba

2017 Asgari Ücret Ne Kadar?

2017 Asgari Ücret Ne Kadar

2017 Asgari Ücret Ne Kadar Oldu? 

2017 yılına girmemizle beraber asgari ücret ne kadar oldu sorusu birçok yer duyulmaya başlandı. Herkes tarafından farklı farklı görüşler dile getirilse de Çalışma Bakanı Mehmet Müezzinoğlu tarafından yapılan açıklama bu konuya bir açıklık getirdi. Bakan Müezzinoğlu tarafından yapılan açıklamaya göre 2016 yılında belirlenen asgari ücrete oranla 2017 asgari ücret %8’lik bir artış ile brüt 1.777,50 TL olduğunu açıkladı. Tabi ki de asgari ücretle çalışan işçilerin cebine net bir şekilde bu kadar para girmeyecek. 2017 asgari ücret net tutar ise sadece 1.404,06 TL olarak belirlenmiştir. Uzun süren görüşmeler ve araştırmalar sonucunda belirlendiği dile getirilen bu ücretin vatandaşlara ne kadar yeter ne kadar yetmez sorusu tabi ki de tartışılır.
Başbakan Binali Yıldırım asgari ücretin 2017 yılı itibari ile vergi dilimine girmeyeceğini böylelikle işverenin prim yükü olarak belirlenen meblağın bir kısmının hazine tarafından karşılanacağı da belirtildi.
Ülkemizde çalışanların sayısı 15 milyon olarak ifade edildiği için çok büyük bir azınlığı kapsaması asgari ücretin ne kadar önemli bir detay olduğunu betimler hale geliyor. Asgari ücret, 15 milyon çalışanı yakından ilgilendiriyor gibi gözükse de asgari ücret tespit komisyonu tarafından yapılan çalışmalar ve görüşmeler sonucunda aşağıda belirtilen tablo sayesinde 2017 asgari ücretin ne kadar olduğuna dair bilgiler bulabilirsiniz.

2017 Şubat Ayında ASGARİ ÜCRET


Asgari Ücret Brüt (Aylık):         1.777,50 TL
Asgari Ücret Net:                  1.404,06 TL
Asgari Ücret Brüt (Günlük):       59,25 TL


Asgari Ücret Yasal Kesintileri 

Asgari ücret brüt olarak 1.777 TL olarak belirlenmiş olsa da vatandaşın cebine net olarak bu rakam girmiyor. Bunun sebebi ise devlet tarafından belirlenen yasal kesintilerin olmasından dolayıdır. Bu yasal kesintiler sigorta primi işçi payı, işsizlik sigortası primi işçi payı, gelir vergisi matrahı, gelir vergisi, damga vergisi gibi kesintilerdir. Bu kesintiler tümüyle bakıldığı zaman içerisinde toplamda 506,75 TL olarak belirlenmiştir. Asgari geçim indirimi olarak adlandırılan AGİ ise 133,31 TL olarak belirlenmiştir. Net 2017 asgari ücret ve agi toplamda 1.404,06 TL’dir.

Kaynakça


Yazımızda çalışanlara 2017 Asgari Ücret Ne Kadar Oldu?  konusunu resmi gazeteye dayandırarak ifade etmeye çalıştık. Resmi Gazetede yayımlanan kararı okumak için siteye ziyaret edebilir ve daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Diğer Kart başvuruları

2017 Asgari Ücret Ne Kadar?
4/ 5
Oleh

Kart Başvuruları Yorumları

Kartbasvurusuyapma.blogpsot.com sitesinde yapılan yorumlar ziyaretçilerin yaptıkları yorumlardır. Yapılan ve yapılacak olan yorumlar ile ilgili sitemiz hiçbir sorumluluk kabul etmemektedir. Yorumlarınızda lütfen telefon numarası ve adres bilgilerinizi paylaşmayınız.

Bu blogta yorum yapan kullanıcıların yorumlarından sitemiz sorumlu değildir. Lütfen yorumlarda Telefon ve iletişim bilgisi vermeyelim.